suli zene

mod_vvisit_counterElőző hónapban399387
mod_vvisit_counterÖsszesen1878751

Szakmai beszámoló

A Széchenyi István Alapítvány az alapító okiratában is kiemelt feladatként fogalmazta meg az általa támogatott intézményben az átlagnál jobb képességekkel rendelkező tanulók, a tehetségígéretek támogatását. A támogatott intézményben, a személyi, tárgyi feltétel adott. A foglalkozások célja egyrészt a kognitív képességek fejlesztése, másrészt rendszerességre, tudatosságra, a megismerési módszerek önálló alkalmazására nevelni. Szükséges a tehetséges gyermekek természettudományos nevelése a természethez való viszonyának fejlesztése. Ezt segíti a kísérletek, megfigyelések önálló vagy csoportos elvégzése.

Előzetesen szóban tájékoztattuk az érintett évfolyam tanulóit a programról, majd a szülőktől írásban kértünk visszajelzést.

A foglalkozásokat heti rendszerességgel, egy alkalommal tartottuk.

kep1

A munkatervnek megfelelően a három pedagógus váltva tartotta a foglalkozásokat, tartalmilag és módszertanilag érdekes feladatokkal és kísérletekkel, számítógép alkalmazásával tettük változatosabbá.

Az üzemlátogatások gondos előkészítő munkát igényeltek, előzetes kapcsolatfelvétel, egyeztetés az egyes programok segítőivel, lehetővé tette, hogy a tanulók alaposan megismerkedjenek az itt folyó munkával.

2016. január 06–án látogatást tettünk a helyi Vízműnél – a gyerekeknek előzetesen gyűjtőmunkát végeztek a Tisza folyó vízállásáról. Az üzemvezető segítségével megismerkedtek a város vízellátásával, víztisztítás módjaival, mindezek számítógépes vezérlésével.

kep2b

2016. február 17–én a Tiszai II. Hőerőmű üzemében tettünk látogatást. Az üzemlátogatás elsődleges célja, hogy a gyerekek megismerjenek egy olyan erőművet, amelyik még a hagyományos, nem megújuló energiát alkalmaznak a villamos energia előállítására, a legmodernebb környezetkímélő technológiával. Nagyon élvezték a tanulók a vezénylő terem bemutatását.

kep3

2016. május 02–án került sor a tervezett egy napos szakmai kirándulásra – a műhely tanulói előzetesen két alkalommal meghívott előadó segítségével ismerkedtek meg a Tisza folyóhoz kapcsolódó adatokkal, a folyó szabályozásának okairól, eredményiről beszélgettek.

kep4b

Megismerkedtek a Kiskörei Vízlépcső –és Öntözőrendszer történetével, működésével. Csodálattal figyelték az idegenvezető érdekes interaktív előadását, majd az itt szerzett ismeretekről TOTÓ formájában adtak számot.

emberief

A záró foglalkozásokra minden tanuló készített az üzemlátogatásokról és a kirándulásról projekt munkát, amit bemutattak. A gyerekek élvezettel, de kritikusan hallgatták egymás előadását.

kep5b

2016. Június 01-én került sor a záró foglalkozásra, ahova meghívtuk a tanulók szüleit, kollégákat és az intézményvezetőt.

Az iskola aulájában kiállítás készítettünk, a gyerekek boldogan vették át erre az alkalomra készített Nemzeti Tehetségprogram logójával ellátott pólót.

A műhely beindításakor az ötödik évfolyamot választottuk, hogy felmenő rendszerben tudjon működni. Általános célként fogalmaztuk meg a tanulók képességfejlesztését.

Alkalmazott módszerek: - önálló ismeretszerzés, kutatómunkák, a dolgok sokoldalú megközelítése, a digitális információhordozók bevonásával. A foglalkozásokon egyéni képességekhez igazodó feladatlapokat alkalmaztunk, előtérbe helyeztük a páros munkát.

A műhely eredményességi mutatói – a tantárgyi teszt méri, hogy mennyit fejlődött a gyermek probléma érzékenysége, ismeretek magasabb szintű tudása, gyakorlati alkalmazása. A tanulmányi versenyeken is eredményesebben vesznek részt. A tanulók szívesen dolgoznak számítógépen, érdeklődőek, problémamegoldó képességük javult. Legnagyobb sikere a gyakorlati, egyéni kreativitást igénylő feladatoknak volt. Bizonyítási igényük még erősen fejlesztésre szorul.

A műhelyfoglalkozás sikerességéhez az egy napos szakmai kirándulás is hozzájárult. Ez tartalmas, élményekben gazdag program volt, itt megtapasztalhatták az elmélet – gyakorlat egységét.

A gyerekek szívesen jártak a foglalkozásokra, csak pozitív visszajelzést kaptunk.

A megjelenések színterei:

kep6

Módosítás: (2016. június 30. csütörtök, 09:24)

geniusz

geniusz banner1